Modeminizin Daha Sağlıklı Çekmesini İstiyorsanız Bunları Uygulayın

Teknoloji ve Bilişim Alanında Gelişmeler, Haberler ve Pratik Bilgiler
gkursad
Mesajlar: 323
Kayıt: Cmt Haz 04, 2016 7:09 am
İletişim:

Modeminizin Daha Sağlıklı Çekmesini İstiyorsanız Bunları Uygulayın

Mesajgönderen gkursad » Prş Tem 14, 2016 10:15 am

TalkTalk Telecom Group şirketi, Wifi sinyallerinin su ve kablolar gibi nedenlerle olumsuz etkilenebileceğini iddia etti. Bu konuda şirketin bazı önerilerini derledik;

1-Elektrik kullanılan her şey elektromanyetik alan oluşturuyor. Bu elektromanyetik alanda gözle görülmeyen elektromanyetik dalgalar wifi sinyalini olumsuz etkileyebiliyor. Modeminiz eğer kablolara yakın bir noktada ya da çok ışık alan bir yerdeyse mutlaka yerini değiştirin.

2- Özellikle hareketin ve ışığın yüksek olduğu koridorlara koyulan modemlerde sinyaller her odaya eşit dağılmıyor.

3- Çok elektrik taşıyan ev aletlerinin yanında duran modemden yeterince verimli sinyal alınamıyor. Örneğin TV, radyo vb. elektronik cihazların yanında duran modemin wifi sinyali gönderme oranı gittikçe azalıyor.

4-Modeminiz mutfaktaysa sinyaliniz büyük ölçüde azalıyor. Mutfak aletleri wifi dalgalarını olumsuz etkiliyor. Buzdolabı, mikrodalga fırın, çamaşır ve bulaşık makineleri de wifi sinyallerini azaltıyor.

5-Balık fanusları çevresinde olan modeminizin yerini değiştirin. Çünkü bu fanuslardaki balığın sürekli hareketi ve suyun etkisi wifi sinyallerini emerek daha az yayılmasına neden oluyor. Ayrıca modeminiz sadece balık fanusu değil sıvının çok olduğu her bölgeden uzak tutulmalı.

6- Modem sinyallerinin duvarlar arasında dolaşımı duvarın kalınlığına göre de farklılık gösteriyor. Örneğin daha eski binalarda duvarın kalitesi, mermer ya da diğer malzemeler wifi sinyallerini engelliyor.

7- Kablosuz oyun konsolları, hoperlörler wifilerden gelen sinyalleri keserek daha azalmasına neden oluyor.

8- Wifi dalgaları; cep telefonu veya radyo ile elde edilen elektromanyetik dalgaları ile aynı yapıya sahip. Cep telefonu ve radyo dalgalarından tek farkı ise 12 cm uzunluğunda olan wifi dalgalarının diğerlerinden daha kısa olması.

Modemden uzaklaştıkça düşen ve 45 metre öteye gidemeyen sinyal nasıl yükseltilir?

Sinyalin daha fazla alınması için dikkat edilmesi gerekense modemin olduğu nokta. Çünkü sinyaller duvarlar ve metal yüzeyler tarafından emilip engelleniyor.

Evde modemimizi koyduğumuz yer, sinyalin güçlü gelmesini büyük oranda etkiliyor. Yapmanız gereken ilk şey modeminizi merkezi bir yere koymanız. Çünkü her tarafa eşit oranda sinyal yayar. Açık bir yerde olması işinize gelir. Eğer bir dolaba koyarsanız dolabın duvarları sinyalleri emer. Görüş açısında olması iyi bir düşünce olur. Evinizde en uzak mesafeyi gördüğünüz ve en fazla sayıda odayı gördüğünüz yer muhtemelen modeminizi koyabileceğiniz en iyi konumdur. Aynı zamanda modeminizi, yerden yukarı koymanız isteyeceğiniz bir şey olur. Çünkü sinyaller yerde kullanılan bazı materyallerin içinden geçmez. Aynı zamanda çoğu modem dalgaları aşağı doğru yayması için tasarlanmıştır. Yani modemi yere koyarsanız sebepsiz yere alt kata sinyal verirsiniz. Pek çok elektronik cihaz, modemin sinyallerini karıştırır. TV, bilgisayar, mikrodalga fırın ve içinde motor olan diğer cihazlar. Modeminizi diğer elektronik cihazlardan uzak tutmak istersiniz. Çoğu modemin iki anteni olur. En iyisi birini yatay, diğerini dikey ayarlamanız olur. Cihazlar, dahili antenleri modemle paralel oldukları zaman daha iyi çalışırlar. Bu sebepteni laptopların içindeki antenleri yataydır. Ama tablet veya mobil cihaz kullanıyorsanız tamamen tutuşunuza göre değişir. Yani hem dikey hem yatay sinyalinizle, antenle en iyi paralel eşleşmeyi yakalama şansınız olur. Eğer ağınızın iyi çalışmadığını farkederseniz, sinyal seviyesini ölçebilirsiniz. Telefonunuz için indirebileceğiniz pek çok uygulama var. Bir harita çıkarırsanız ve neyi düzeltmeniz gerektiğini anlarsınız.

Wi-fi kullanırken yapılan 10 hata!

1 - MODEMİ DUVAR ARKASINA YERLEŞTİRMEK Tüm kablosuz sinyaller, karşısına çıkan engeller nedeniyle zayıflar. Kablosuz modeminizin ve laptop ya da telefonunuzun alıp gönderdiği sinyaller bu kuraldan etkilenir.

2 - KULLANIM KILAVUZUNU ÇÖPE ATMAK Eğer ileride başınızın çok ama çok ağrımasını istiyorsanız, bir modem satın alıp da modemi kurduktan sonra kullanım kılavuzu kitapçığını çöpe atmayın.

3 - AĞA İSİM VERMEYİ UNUTMAK Eğer ağınıza özel bir isim vermezseniz, kendi kablosuz ağınızı bulmanız oldukça uzun zaman alabilir zira diğer dairelerde de mutlaka ağına özel isim vermeyi unutmuş birileri olacaktır.

4 - MODEM ŞİFRESİNİ DEĞİŞTİRMEMEK Modeminizi kurarken, modemin yönetici şifresini değiştirmemek, önemli bir hatadır. Bu nedenle güvenlik önlemini almadığınız modeme istemediğiniz kişiler müdahale edebilir.

5 - KABLOSUZ AĞA ŞİFRE KOYMAMAK En büyük hataların başında gelen eylem. Kablosuz ağınıza şifre koymadığınıza dışarıdan birinin o ağa gireceğine emin olabilirsiniz.

6-YANLIŞ ŞİFRELEME YÖNTEMİ SEÇMEK WEP şifrelemesi aslında yeterli gibi görünse de bir hacker saldırısı karşısında şifre kolayca çözülebilir. WPA2-AES şifrelemesi ise çok daha yüksek güvenlik derecesi sağlar.

“Teknoloji ve Bilişim” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir