ÖTV Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Mevzuat, Muhasebe Terimleri ve Dokümanlar
gkursad
İletişim:

ÖTV Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Mesajgönderen gkursad » Prş Eyl 08, 2016 11:19 am

ÖTV nedir?

6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 19. maddesinin (c) bendi hükmüne göre, özel tüketim vergisi (ÖTV) 1 Ağustos 2002 tarihinde yürürlüğe girmiştir. ÖTV, açılımıyla Özel Tüketim Vergisi, ilk olarak Avrupa Birliği kalite standartları baz alındığı için yasalaşarak yürürlüğe girmiş bir vergi türüdür.

Bu vergi türünün diğerlerinden farkı gayrimenkul ürünlerin üzerinden her yıl farklı oranlarda değişerek alınıyor olmasıdır. Başlıca ÖTV'ye giren kişisel eşyalar arasında otomobil, motosiklet, tır, kamyon ve benzeri motorlu araçlar, mücevher, elmas yahut ve buna benzer başka değerli takılar, tüfek, tabanca gibi silahlar başlıca ÖTV uygulamasına dâhil olan gayrimenkul yatırımlarına örnek olarak gösterilebilir. Özel tüketim vergisinin oranlarında ölçüt olarak değerlendirilen bir başka husus da eldeki malın kalitesi ve fiyatıdır.

ÖTV nasıl hesaplanır?

Örneğin; Ham (vergisiz) fiyatı 100.000 TL olan ve yukarıda belirtilen ÖTV kapsamında bulunan bir ürünün ÖTV'si nasıl hesaplandığını bulalım. (ÖTV oranını %37 olarak kabul edelim)

Ham Fiyat(100.000 TL) X ÖTV Miktarı(%37) = ÖTV Dahil Fiyat (137.000 TL)

ÖTV Dahil Fiyat (137.000 TL) X KDV Miktarı (%18) = Vergiler Dahil Fiyatı (161.660 TL)

Bazı kurumlar ÖTV'nin de KDV miktarını alıp Toplam Tutara eklemektedir. Ancak bu uygulama yanlıştır.

“Muhasebe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir