Windows Güvenlik Duvarı Nedir? Nasıl Kapatılır?

Teknoloji ve Bilişim Alanında Gelişmeler, Haberler ve Pratik Bilgiler
gkursad
İletişim:

Windows Güvenlik Duvarı Nedir? Nasıl Kapatılır?

Mesajgönderen gkursad » Cmt Şub 25, 2017 8:11 am

Windows Güvenlik duvarı nedir?

Güvenlik duvarı cihazınızın, kurulduğu konumda gelen ve giden ağ trafiğini kontrol ederek bilgisayarınıza ya da bilgisayar ağınıza yetkisiz veya istemediğiniz kişilerin çeşitli yollardan erişim sağlamasını engellemeye yarayan yazılım veya donanımdır. Buradaki 'yetkisiz veya istemediğiniz kişiler' ibaresine dikkat çekmek istiyorum. Çünkü Windows kendi ürettiği bir çok yazılım, işletim sistemi vb. ürünlerini de bu sınıfta tutmakta.

Bir çok kullanıcının kafasını kurcalayan bir diğer konu ise, 'Güvenlik Duvarımı kapatırsam, bilgisayarıma kolaylıkla erişilir ve veri güvenliğim tehdit altında olur' düşüncesidir. Öncelikle belirtmemiz gereken konu bilgisayarınıza erişmek isteyen kişiler bunu güvenlik duvarınız açıkken de yapabilir. Tabi bu durum tamamen savunmasız olduğunuz anlamına gelmiyor. Windows gibi büyük firmalar güvenliklerini tek bir unsura bağlamazlar. Güvenlik Duvarınız bu unsurlardan sadece birisi.

Güvenlik duvarı nasıl kapatılır?

Başlat Menüsü -> Denetim Masası yolunu izleyerek ve ya Windows + R tuşaları ile Çalıştır penceresini açın ve 'control'eyazıp Enter tuşuna basarak denetim masasına ulaşın.

Denetim Masasında Güvenlik Duvarı penceresini açın. (Eğer güvenlik duvarını bulamıyorsanız üst kısımda bulunan arama penceresini kullanabilirsiniz.)

Screenshot_1.png
Screenshot_1.png (133.6 KiB) 1013 kere görüntülendi

Güvenlik Duvarı penceresinde, Windows Güvenlik Duvarını etkinleştir veya Devre Dışı Bırak butonuna tıklayın.

Screenshot_2.png
Screenshot_2.png (50.74 KiB) 1013 kere görüntülendi

Güvenlik Duvarını Kapat seçeneklerini seçtikten sonra Tamam tuşuna basın.

Screenshot_3.png
Screenshot_3.png (34.8 KiB) 1013 kere görüntülendi

Windows Güvenlik Duvarınız kapanmıştır.

“Teknoloji ve Bilişim” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir